čtvrtek 9. ledna 2014

Knihy na zimu

Ahoj, dneska se s vámi podělím o tipy na knihy. Dlouho se tady na toto téma nic neobjevilo a myslím, že se to občas může hodit. Zima je nakonec ideální roční období na čtení.


Dneska bych mohla vlastně tyhle knihy rozdělit do dvou skupin a to na knihy, které se vážou k Francii (a tu já mám ráda) a na knihy, které si posvítí na vaše znalosti angličtiny.
Začnu česky psanou literaturou. Jako první bych vám ráda představila knihu německé autorky Tanji Kuchenbeckerové s názvem Trapasy po Francouzsku.


Jak už růžový obal napovídá, jedná se o oddychové čtení, ale zdaleka se nejedná o nic neříkající román pro ženy. Autorka v něm popisuje jak se poprala s příjezdem do Paříže a následným životem tam. Jak si našla první přátelé, nebo jak se učí stolovat po Francouzsku. V knize najdete taky něco málo o tom, jak to ty Francouzsky dělají, že zvládají být šarmantní v každodenních situacích. Knížka se mi líbila a vlastně jsem ji přečetla jedním dechem.
Následující kniha se tentokrát bude týkat především Francouzské kuchyně a na to jak naučit děti jíst i to, co nemají rády. Autorka jakožto Kanaďanka provdána za Francouze se snaží pochopit Francouzské požitkářství především v jídle a jak jinak na to, než skrze děti. Všechno to a mnohem víc najdete v publikaci s názvem Francouzské děti jedí všechno. Na můj vkus je kniha zbytečně moc rozvleklá a neustále se opakuje totéž, nakonec se mi ale líbila, protože prozměnu popisuje konfrontaci mezi Francouzským a Kanadským způsobem života. A opravdu leccos by se týkalo i naší kultury.


Jako poslední bych do Francouzského okénka zařadila knihu Američana Stephena Clarka, Rok v Paříži. S ní ještě nemám tolik zkušeností, protože jsem ji rozečetla a pak byla cca rok půjčena přátelům a až teď se zase dostala zpět do mých rukou, abych si k ní mohla sednout a věnovat se lehce humorným historkám na téma cizinec ve Francii. Kniha má několik dalších pokračování, takže pokud se zalíbí, čtení bude ještě spousta. Musím ale říct, že má drahá polovička byla z knihy nadšena, kdežto známého nenadchla, nezbývá než si vytvořit vlastní názor.


A teď už druhá skupina knih a to ty anglicky psané. Obě knihy jsou pro mírně pokročilé angličtináře a na učení jazyka jsou jako stvořené. K tomu vlastně byly určené už od počátku.


Tom Sawyer, kdo by ho neznal. Jedná se o klasickou zrcadlovku které, jak jsem zjistila, k učení jazyka nejsou zrovna nejvhodnější. Není totiž důležité rozumět každému jednotlivému slovu, ale textu. Bohužel český překlad svádí k neustálé kontrole a to je špatně. No přišla jsem na to až po přečtení několika zrcadlovek, škoda, mohla jsem ušetřit hromadu peněz.
Poslední knihou je už klasicky anglický psaný text bez překladu. Kniha má ale vzadu praktický slovníček a v textu vyznačená slova o kterých se předpokládá, že je nebudete znát, takže taky docela fajn vychytávka. Součástí knihy je i CD kde si můžete celou knihu poslechnout v namluvené verzi a osvojit si tak výslovnost.
Tak co vybrali byste si nějakou knihu, nebo máte své oblíbené žánry a autory? Budu ráda, když mi v komentářích napíšete svůj názor, nebo tip na pěkné čtení.

Žádné komentáře:

Okomentovat